Zarządzanie projektami cz.2

👉 Ostatnio przeglądałem ogłoszenia rekrutacyjne na stanowisko Project Managera i zauważyłem, że wiele z nich wymaga od kandydatów znajomości branży, w której mają realizować projekty. Idealnym stanem jest, gdy Project Manager ma doświadczenie w zarządzaniu projektami i jednocześnie pewną wiedzę o danej branży. Jednak czasami zbyt duże skupienie na zagadnieniach branżowych może przeszkadzać, odwracając uwagę od zarządzania.

☕ Przypomniał mi się projekt, którym kierowałem kilka lat temu w branży, której nie znałem. Firma zdecydowała o zatrudnieniu mojej osoby, kogoś z zewnątrz, kto miał więcej umiejętności metodycznych niż wiedzy branżowej.
Projekt ten wydawał się prosty dla specjalistów, ale okazało się, że poprzedni menadżerowie nie zaplanowali go wystarczająco dokładnie, co można było określić jako 'still undefined’. Po kilku spotkaniach z zainteresowanymi stronami oraz z członkami mojego zespołu, uświadomiliśmy sobie, że przeszkodą była zbytnia pewność poprzednich menadżerów co do swoich branżowych umiejętności oraz zbyt głęboka znajomość firmy, prowadząca do wewnętrznych uwikłań i spraw „nie do załatwienia”.
W ciągu kilku tygodni uruchomiłem projekt, który odnosił sukcesy aż do mojego przedwczesnego odejścia. Wiem, że przez jakiś czas projekt był kontynuowany zgodnie z moim planem i metodyką.

🎯 Uważam, że dobry Project Manager nie musi znać branży projektu. Zespół projektowy, pod jego kierownictwem, realizuje zadania zgodnie z metodologią. Najważniejsze to otwartość, gotowość do nauki i inspiracji, co daje projektowi szansę na sukces. Świeże spojrzenie może przynieść inspirację i uchronić przed rutyną branżową. Sukces projektu zależy od wielu czynników, w tym od otwartości i gotowości do nauki.

✅ Jeśli potrzebujesz konsultacji – napisz do mnie lub zadzwoń:
📧 witold.smoniewski@gmail.com
📱 665 391 200
TenStep® Project Management Process

Podobne wpisy